هندوانه


هندوانه با نام علمي Citrullus vulgaris متعلق به خانواده کدوييان يا Cucurbitaceae است. منشأ اصلي پيدايش هندوانه به عقيده برخي از محققين جنوب آفريقا و گروهي ديگر آن را بومي هندوستان مي‌دانند. ريشه کلمه هندوانه از کلمه وانا به معناي هندوانه در زبان هندي است، ايرانيان قديم به آن هندووانا مي‌گفتند که امروزه به هندوانه تبديل شده است. مدارکي از کاشت هندوانه در نيل از پيش از هزاره دوم (پيش از ميلاد) يافت شده است. دانه‌هاي هندوانه در محل دودمان دوازدهم مصر و در مقبره فرعون توت‌عنخ‌آمون يافت شده است. هندوانه گياهي است خزنده که طول شاخه‌هاي خزنده آن شايد به 4 متر هم برسد. ريشه هندوانه عميق بوده و در برخي خاک‌ها به يک متر هم مي‌رسد. برگ‌هاي آن قلبي شکل با بريدگي عميق است. گل‌هاي نر و ماده آن جدا از هم ولي روي يک پايه قرار دارند. هندوانه يکي از انواع صيفي جات شيرين است که در جاليز رشد مي‌کند. در گذشته هندوانه را با نام تربوزه مي‌شناختند که امروزه در افغانستان و تاجيکستان به هندوانه تربوزه مي‌گويند. هندوانه انواع مختلفي دارد که از نظر ضخامت پوست، اندازه، رنگ، اندازه دانه‌ها، طعم، مزه و… با يکديگر تفاوت دارند. اين محصول در بهار در شهرهاي جيرفت و کهنوج، ميناب، ايرانشهر و دزفول، در تابستان در ورامين، سمنان، مشهد، اصفهان، همدان، تبريز، مياندوآب، در پاييز در دزفول و زمستان در ميناب، جيرفت و کهنوج توليد مي‌گردد.


يکي از پنجاه نوع هندوانه، هندوانه کريمسون است که به دليل شيريني زياد و طمع بي‌نظير معروف است. هندوانه کريمسون يکي از هندوانه‌هاي محبوب با بازارپسندي عالي و طعم شيرين است. وزن هر ميوه معمولاً 8 تا 12 کيلوگرم و باردهي آن ايده آل است. رنگ پوست هندوانه کريمسون سبز روشن با راه‌راه سبز تيره است. در سال 1963 دانشگاه کانزاس موفق به اصلاح اين نوع هندوانه شد. گل‌هاي اين واريته 80 روز پس از گلدهي تبديل به ميوه مي‌شود. داراي خطوط موازي سبز پررنگ و گوشتي قرمز و ترد و دانه‌هايي ريز است. مقاوم به بيماري فوزاريوم و آنرتاکنوز نيز است. وجود ليکوپن در هندوانه موجب ايجاد رنگ قرمز در آن شده است. هندوانه هيبريد منارا نانهمز جز هندوانه‌هاي کريمسون سوئيت (خطي) و بيضي کشيده است. هندوانه منارا به دليل خصوصيت خاص پوست قابليت صادرات براي مناطق با مسافت زياد را ندارد. البته لازم به ذکر است ضخامت پوست در حدي است که ميوه‌ها در زمان اتصال به بوته دچار ترکيدگي نمي‌شوند. از اين جهت کشاورزاني که قصد دارند بار خود را در مناطق نزديک‌تر بفروشند غالباً از اين رقم استفاده مي‌کنند. رنگ ميوه و ميزان شيريني هندوانه هيبريد منارا موردتوجه بسياري از افراد سخت پسند است.


بذر هندوانه چارلستون محصولي با وزن تقريبي 10 تا 15 کيلو در شرايط ايده آل توليد مي‌کند، طعم اين هندوانه شيرين بوده و ترد و قرمز است. دوره باردهي هندوانه چارلستون 85 روز است. بهتر است از کود دامي پوسيده در محل کشت استفاده شود. رنگ پوست هندوانه سياه گرد سبز بسيار تيره يا مشکي است درصورتي‌که در نور کافي کاشته نشود ممکن است رنگ پوست آن خيلي تيره نشود و به رنگ سبز بسيار تيره (مايل به مشکي) ديده شود. طعم اين هندوانه شيرين بوده و دانه‌هاي آن به اندازه هندوانه‌هاي چارلستون است.منشأ هندوانه مشکي را ژاپن مي‌دانند.


بذر هندوانه آناناسي (زرد) گياهي از خانواده هندوانه است. به‌صورت علفي و رونده رشد مي‌کند. گياهي يک‌ساله است. هندوانه زرد يک نوع هندوانه هيبريد محبوب و پرطرفدار است که داراي گوشت زرد و طعم شيرين مطلوبي است. بوته تقريباً جمع‌وجور بوده و به همين دليل اين هندوانه در فضاي محدود نيز قابل کاشت است. در بيشتر مناطق رشد مي‌کند. هندوانه از ميوه‌هاي فصل گرم به شمار مي‌رود که در فصل گرم سال حسابي مي‌چسبد. گل‌هاي بزرگ شيپوري مانندي دارد. شاخه‌هاي اين گياه علفي است. رشد سريعي دارد طوري که پس از گذشت چند ماه محصول مي‌دهد و شما مي‌توانيد از محصول تازه آن استفاده کنيد. در واقع نوعي هندوانه زينتي است که شکل خاصي دارد. برگ‌هاي سبزرنگ بزرگ، دندانه‌داري دارد که معمولاً پوشيده از کرک است. ميوه‌ها کروي يا بيضي شکل هستند. پوست ميوه‌ سبز رنگ با نوارهاي سبز تيره است و وزن هر کدام از هندوانه‌ها به 2 تا 3/5 کيلو مي‌رسد. اين هندوانه داراي پوست نازکي است. کيفيت و طعمشيرين و بسيار خوبي دارد و بسيار بازارپسند است.قسمت گوشتي اين گياه آبدار و به رنگ زرد شبيه ميوه آناناس است. در قسمت گوشتي اين گياه تعداد کمي تخمه به رنگ سياه وجود دارد که قابل خوردن نيست.


هندوانه ابوجهل ميوه‌اي تلخ‌مزه است که در فارسي با نام‌هاي خربزه روباه، کدوي تلخ و سيب تلخ و در عربي با نام‌هاي حنظل، مراره الصحاري و علقم و در فرهنگ اچمي‌زبان‌هاي جنوب ايران به نام خزَرَ (تلفظ: Khazara) نام برده شده است. هندوانه ابوجهل از راسته کدوئي‌ها (Cucurbitales) از تيره کدو (Cucurbitaceae)، از سرده سيترولوس (Citrullus) بوده و نام علمي آن Citrullus colocynthis است. مصرف آن باعث کوليت شديد شده و به علت مواد سمي خطرناک است. نام نوعي گياه بالارونده بومي حوضه مديترانه به‌ويژه ازمير ترکيه، نوبه آفريقا و تريسته ايتاليا است. اين گياه از خانواده هندوانه است اما با هندوانه معمولي تفاوت‌هايي دارد شامل اندازه کوچک‌تر، جسم سفت‌تر و مزه تلخ.


تخم جاچوني که به اشتباه معروف به تخم ژاپني (تخمه ژاپني) ناميده مي‌شود و به هندوانه آجيلي معروف است، يکي از دانه‌هاي خوراکي است که نوعي آجيل است. اين دانه‌ها تخم نوعي هندوانه بوده که در ظاهر همانند هندوانه‌هاي معمولي است ولي تنها دانه‌هاي آن مصرف مي‌شود و خود هندوانه خوراک دام مي‌شود. بافت داخلي اين هندوانه در رقم‌هاي مختلف گاهي قرمز و يا گاهي زرد يا سفيد است و معمولاً بدون مزه است ولي برخي معتقدند مزه شيريني دارد ولي قابل خوردن نيست. هندوانه جاپوني در شهر جابان يا جابُن واقع در دماوند کاشته مي‌شود و مبدأ اين دانه‌ها نيز در اين شهر بوده البته دهه‌هاست (بيش از 30 سال) که ديگر اين هندوانه در اين منطقه پيدا نمي‌شود و باغ‌ها جاي زمين‌هاي کشت هندوانه را گرفته است. نود سال پيش براي اولين بار اين هندوانه در جابان کاشته شد. اين نوع تخمه در يکي از روستاهاي اطراف دماوند جابان (jâbân) که همسايه غربي سربندان بوده و ساکنان آن نيز از نژاد کرمانج هستند کشت مي‌شود و در واقع نام اصلي آن تخمه جاباني است. به غير از جابان دماوند يک روستا هم در حوالي سبزوار با نام جابان وجود دارد و سال‌هاست در آن روستا هم تخمه‌هاي جابوني کشت مي‌شود. در روستاهاي خراسان شمالي، جنوبي و رضوي تا استان گلستان کشت اين نوع از تخمه رواج دارد و ساليانه در حدود 15‌هزار تن توليد داخلي است.


کاشت بذر هندوانه


کاشت هندوانه بسيار ساده است و بذرها به‌سرعت جوانه مي‌زنند. هندوانه با آفتاب کامل و خاک رسي شني نياز دارد. اگر فضاي کافي براي کاشت بذر هندوانه نداريد مي‌توانيد با کمي مراقبت آن را در گلدان و در جايي نورگير بکاريد. هندوانه گياهي يک‌ساله و تقريباً رونده است که نحوه رشد آن شبيه تاک است درنتيجه براي کاشت در گلدان حتماً بايد براي آن قيم (نگه‌دارنده) ببنديد. همچنين براي جدا نشدن هندوانه از بوته در طول رشد نبايد زير آن خالي باشد، براي اين کار مي‌توانيد هندوانه را بعد از کمي درشت شدن درون تور قرار دهيد و به محلي ببنديد. براي کاشت هندوانه ابتدا بذرهاي آن را به مدت 24 يا حداکثر 48 ساعت در آب خيس نموده سپس گودال‌هايي به عمق 20 سانتي‌متر ايجاد کرده و تا ارتفاع 15 سانتي‌متر گودال را از خاک نرم و کود حيواني پوسيده پر مي‌کنيم. سپس 2 تا 3 عدد بذر را داخل گودال قرار مي‌دهيم به‌طوري‌که بذرها در عمق 3 تا 5 سانتي‌متري قرار بگيرد و بر روي آن خاک نرم مي‌ريزيم.


هندوانه را معمولاً به‌صورت مستقيم مي‌کارند و نشاء گيري آن توصيه نمي‌شود. تا قبل از جوانه‌زني بذرها نبايد خاک خيلي خشک شود. درصورتي‌که قصد کاشت در گلدان را داريد بايد گلداني بزرگ با ارتفاع حداقل 30 و قطر 30 سانتي‌متر انتخاب کنيد و حتماً گلدان را در محيطي قرار دهيد که روزانه 7 تا 8 ساعت نور مستقيم خورشيد داشته باشد. گلدان خود را بايد با خاک بسيار غني پر کنيد. ترکيب کود حيواني و خاک باغچه يا کمپوست براي کاشت هندوانه مناسب است. کود حيواني حتماً پوسيده باشد. پس از رشد گياهان و چهار برگه شدن آن‌ها بوته‌هاي ضعيف را با ناخن حذف کنيد و بوته قوي‌تر که رشد بيشتري در اين مدت داشته را نگه‌داريد. حذف علف‌هاي هرز اطراف بوته در طول دوره رشد هندوانه ضروري است. هندوانه رونده است و اگر در گلدان کاشته‌ايد بايد به‌وسيله قيم يا داربست مناسب بوته نگه داشته شود. همچنين هندوانه به دليل وزن زياد نبايد آويزان باشد، بهتر است گلدان هندوانه در محلي قرار گيرد که بوته بر روي زمين رشد کند.


نکات کاشت بذر هندوانه


هندوانه براي رشد نياز به آفتاب کامل و طولاني و گرما در طول روز دارد، هندوانه به سرما بسيار حساس بوده و با شروع سرما گياه از بين مي‌رود.


هندوانه در شهرهاي شمالي کشور و شهرهايي که رطوبت بالايي دارند نيز رشد مناسبي داشته ولي رطوبت بالاي هوا احتمال بيماري‌هاي قارچي را نيز بالا مي‌برد که بايد به اين نکته توجه داشت.


بهترين دما براي جوانه‌زني هندوانه دماي 15 تا 25 درجه است درنتيجه بعد از رفع سرماي زمستان و گرم شدن هوا اقدام به کاشت نماييد.


خاک هندوانه بايد غني باشد، براي اين امر مي‌توان قبل از کاشت به زمين کشت مقدار کود دامي پوسيده اضافه کرد.


هندوانه بايد بعد از رفع سرماي بهاره کشت شود، هندوانه را معمولاً به‌صورت جوي و پشته‌اي مي‌کارند.


فاصله بين پشته‌ها را 50 تا 150 سانتي‌متر و فاصله بين بوته‌هاي هندوانه را نيز معمولاً 50 تا حداکثر 100 سانتي‌متر در نظر مي‌گيرند.


اگر در شهري زندگي مي‌کنيد که تابستان‌هاي کوتاهي دارد، بايد چند هفته قبل از شروع فصل بهار اقدام به کاشت بذرها در گلخانه يا محيطي گرم بنماييد.


برداشت هندوانه


زمان برداشت هندوانه هميشه پرسش بوده، کشاورزان عزيز اين زمان را به‌صورت تجربي تشخيص داده ولي از چند راه مي‌توان به رسيدن کامل هندوانه و زمان برداشت آن مطلع شد:


با زدن ضربه به هندوانه بايد صدايي خفه و بم شنيده شود، ميوه‌هاي نارس صداي تيزتري دارند.


رنگ ميوه‌هاي رسيده روشن‌تر و به زردي مي‌زند.


قسمتي از ميوه که بر روي زمين قرار دارد بايد به رنگ زرد روشن باشد، ميوه‌هاي نارس به رنگ سفيد يا روشن هستند.


قسمت انتهايي ساقه که به ميوه متصل مي‌شود در هندوانه‌هاي رسيده خشک‌شده و به رنگ تيره است.


آب‌وهوا


هندوانه يک گياه فصل گرم است. نسبت به گرما بيشتر از ساير گياهان تيره کدوييان مقاوم است. اين گياه مخصوص مناطقي است که داراي تابستاني طولاني و گرم هستند. ازاين‌رو تابستان‌هاي خشک و به نسبت مرطوب براي آن‌ها مناسب است.


خاک


هندوانه خاک‌هاي سبک و شني را که از نظر مواد غذايي غني هستند را مي‌پسندد. در خاک‌هاي رسي هم محصول خوبي مي‌دهد. به‌شرط آب زيرزميني پايين باشد. بهترين pH براي هندوانه 6 تا 7 است. براي آماده‌سازي زمين مثل خيار عمل مي‌شود با اين تفاوت که فاصله جوي‌ها بيشتر در نظر گرفته مي‌شود که اين فاصله شايد 4 الي 5 متر نيز برسد.


فوايد هندوانه


مصرف ميوه ها و سبزي ها از انواع مختلف با کاهش خطر بسياري از بيماري هاي مرتبط با سبک زندگي پيوند خورده است. مطالعات بسياري نشان داده اند که افزايش مصرف مواد غذايي گياهي مانند هندوانه خطر چاقي، مرگ و مير کلي، ديابت، و بيماري قلبي را کاهش مي دهد. از ديگر خواص هندوانه مي توان به بهبود شرايط پوست و مو، افزايش انرژي و کاهش وزن اشاره کرد.


براي خريد بذر هندوانه و ساير صيفي جات به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.


همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:


1- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:


https://www.instagram.com/zerafat.shop/


2- مراجعه به کانال تلگرامي به آدرس:


https://t.me/zerafat_shop


3- تماس با شماره موبايل: 09135555833


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

-آموزش پيش بيني فوتبال گل مريم چت | مريم چت | نجلا چت | اسکاي چت | تودل برو چت سايت ريورپوکر Derek آموزش تـــــــرفند هاي چتروم - اموزش کامل ترفند هاي چت روم. اشتراک گذاري مطالب بهترين ايمپلنت Kristen Clarence Tommy