هاني بري


هاني بري ميوه‌اي خوراکي است که رنگي شبيه به بلوبري دارد. گياه هاني بري به‌صورت درختچه‌اي کوتاه و زينتي پرورش داده مي‌شود. هاني بري از گياهان چندساله است. ميوه اين گياه خوراکي است و طعم شيريني دارد. اين گياه حدود سه تا چهار سال زمان مي‌برد تا به توليد برسد. هاني بري از جمله گياهاني است که در دنياي امروز شهرنشيني که به‌ندرت خانه‌هاي باغچه دار با آفتاب مناسب براي گياهان ديده مي‌شود. شما عزيزان مي‌توانيد با صرف انرژي و هزينه محدود پشت پنجره اتاق يا دفتر کارتان به پرورش آن بپردازيد.ارتفاع اين گياه متغير و بين 1 تا 2 متر و گاهي بيشتر نيز است. عمر هر بوته هاني بري حدوداً 30 سال خواهد بود. اين گياه برگ‌ريز و خزان‌گر است و شاخه‌ها به‌صورت افتاده و پراکنده مي‌باشد. برگ‌هاي بيضي شکل ساقه‌ي هاني بري، روبه‌رو و مقابل هم قرار مي‌گيرند. طول برگ‌ها 3 تا 8 سانتي‌متر و پهناي آن‌ها 1 تا 3 سانتي‌متر است. رنگ برگ‌ها سبز مايل به خاکستري و بافت آن‌ها کمي موم مانند است.رنگ گل‌هاي گياه هاني بري، سفيد مايل به زرد و طول آن‌ها حدوداً 12 تا 16 ميلي‌متر مي‌باشد و داراي 5 پر مساوي هستند که به‌صورت جفت روي شاخه‌هاي نورسته قرار مي‌گيرند؛ به طوري که بوته‌ي گياه در اين زمان داراي گل‌هاي فراوان مي‌شود و جلوه‌ي زيبايي به خود مي‌گيرد.


ميوه هاني بري تا حدودي به شکل مستطيل است و هر کدام از آن‌ها حدود 1/3 تا 2/2 گرم وزن دارد و ضخامت آن‌ها نيز به 1 سانتي‌متر مي‌رسد. اين ميوه کمياب به رنگ آبي بوده و ظاهري زنگوله مانند و مستطيلي شکل دارد. ميوه اين گياه زينتي است و چنان از دور خودنمايي مي‌کند طوري که آدمي را به حيرت وا مي‌دارد. طعم اين ميوه شيرين و ترکيبي از طعم‌هاي بلوبري و تمشک (Raspberry) است. داخل هر بري حدوداً 20 هسته وجود دارد. اين هسته‌ها از نظر شکل و اندازه تا حدودي شبيه به دانه‌ها و بذرهاي گوجه‌فرنگي هستند؛ اما هنگام جويدن، زير دندان زياد احساس نمي‌شوند. ميوه اين گياه در اوايل فصل پاييز مي‌رسد. اين ميوه به دليل رنگ و طعمش مي‌تواند جايگزين تمام بري‌ها (به‌ويژه بلوبري) در دستورات غذايي مختلف شود. استفاده از آن‌ها به‌صورت ميکس در لبنيات (شير، ماست، بستني و خامه) مي‌تواند ترکيب فوق‌العاده‌اي براي تهيه‌ي يک دسر باشد. هاني بري را مي‌توان در تهيه‌ي انواع آبميوه، مربا، چاي، شکلات و دسرهاي مختلف استفاده کرد. از خواص هاني بري اين که سرشار از آنتي‌اکسيدان بوده و به سلامتي بدن و زيبايي پوست کمک شايان توجهي مي‌نمايد. همچنين هاني بري داراي ويتامين‌هاي زيادي است که مصرف آن براي بيماران قلبي و عروقي به‌شدت توصيه مي‌گردد.


کاشت هاني بري


هاني بري از طريق بذر تکثير مي‌شود. در کاشت بذري پس از تهيه بذرها را در درون گلدان يا خزانه‌اي در خاک و عمق مناسب بکاريد و سپس آن را آبياري کنيد. تا زمان جوانه‌زني نيز سطح خاک را مرطوب نگه‌داريد. پس از گذشت مدت زماني بذر هاني بري شروع به جوانه‌زني مي‌کند و سر از خاک بيرون مي‌آورد. زماني که گياه به حد معيني از رشد رسيد، نهال هاني بري به دست آمده را به زمين اصلي منتقل کنيد. فاصله کاشت بذر هاني بري بين 90 تا 120 سانتي‌متر است. عمق کاشت بذر هاني بري بين 0?5 تا 2 سانتي‌متر است. هاني بري براي رشد به خاک رسي و حاصلخيز با زهکشي مناسب نياز دارد. هاني بري اصولاً در اطراف و داخل تالاب‌هاي جنگلي شمال کره‌ي زمين و مناطق قطبي و سردسيري قابل دسترسي است که خاک سنگين و غني از کودهاي طبيعي دارد. ميوه هاني بري همچنين در مناطق کوهستاني و در امتداد سواحل شمال شرقي آسيا و شمال غربي آمريکا که خاکي غني از کلسيم دارند نيز يافت مي‌شود. بسياري از ارقام گياه هاني بري، 1/5 تا 2 متر رشد مي‌کنند و در طيف وسيعي از اسيديته‌ي خاک (3/9 تا 7/7) قابل پرورش هستند؛ اما اسيديته‌ي مناسب خاک براي رشد آن‌ها، 5/5 تا 6/5 است. اين گياه براي باردهي مناسب نياز به مواد ارگانيک، خاک با زهکشي مناسب دارد. هاني بري دماي مناطق سردسيري را مي‌پسندد. دماي بين 10 تا 15 درجه سانتي‌گراد مناسب است. زمان گلدهي هاني بري فصل بهار است. هاني بري به آبياري متوسطي نياز دارد. در برابر خشک‌سالي مقاوم است. هاني بري به آفتاب زياد براي رشد نياز دارد. روزانه به 6 تا 8 ساعت نور خورشيد نياز دارد.


سفيدک سطحي (Powdery mildew) يک بيماري قارچي رايج در گياه هاني بري است که هميشه بعد از رسيدن ميوه‌هاي آن از اواسط تا اواخر تابستان مشاهده مي‌شود. اين بيماري باعث مي‌شود رنگ برگ‌هاي گياه به سفيد، همراه با بخش‌هاي قهوه‌اي رنگ تغيير کند و کم‌کم در سطح آن گسترش مي‌يابد.


باردهي درخت هاني بري از سال دوم شروع مي‌شود؛ اما حدود 5 تا 6 سال طول مي‌کشد تا به حداکثر باردهي مطلوب خود برسد. به‌طور ميانگين، باردهي يک بوته‌ي سالم، حدود 3 کيلوگرم در سال است. البته يک بوته‌ي بالغ و بزرگ از يک واريته‌ي مناسب، مي‌تواند 5 تا 10 کيلوگرم هم ميوه هاني بري توليد کند. برداشت ميوه هاني بري از اواخر بهار يا اوايل تابستان شروع خواهد شد.


براي خريد بذر هاني بري و ساير بذر ميوه ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرماييد.


همچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:


1- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:


https://www.instagram.com/zerafat.shop/


2- مراجعه به کانال تلگرامي به آدرس:


https://t.me/zerafat_shop


3- تماس با شماره موبايل: 09135555833


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

Michael Linux para iniciante Stephan تشريفات عروس John ارباب حلقه ها Kim Jenn Justin ميکروبليدينگ ابرو,ميکروبليدينگ لب,ارايش دايم