گل مغربيگل مغربي گياهي علفي و گل‌دار از خانواده Onagraceae و بومي آمريکاي شمالي و جنوبي بوده که بيشتر به‌عنوان گياهي دارويي کاشته مي‌شود ولي مي‌توان به جهت گل‌هاي زيبايش آن را به‌عنوان گياهي زينتي مورد کاشت قرار داد. گل مغربي داراي گونه‌هاي فراواني (حدوداً 150 تا 200 مدل) و دو رنگ گل مغربي زرد و گل مغربي صورتي است که به‌صورت يک‌ساله يا چندساله کشت مي‌شود. گل مغربي اوايل قرن هفدهم به‌عنوان گياه زينتي در باغ گياه‌شناسي به اروپا معرفي شد و پس از حدوداً 100 سال بعد خواص دارويي آن کشف شد و به‌عنوان گياهي دارويي شناخته شد. تمامي قسمت‌هاي گياه گل مغربي مصارف دارويي، آشپزي، خوراکي، پزشکي دارد. اين شامل ريشه‌ها، برگ‌ها، شکوفه‌ها، جوانه‌هاي گل و دانه مي‌شود.


ريشه‌هاي گل مغربي ضخيم و گوشتي و به رنگ قرمز است. ريشه‌ها مي‌توانند خام يا پخته‌شده مانند سيب‌زميني مصرف شوند. برگ‌هاي گياه گل مغربي در سال اول و تا قبل از رويش گل‌ها مي‌تواند به‌صورت خام به‌عنوان سالاد يا در سوپ و مانند اسفناج مصرف نمود. در برخي قبيله‌هاي آمريکايي از برگ‌هاي آن نوعي چاي تهيه مي‌کنند. گل‌هاي زرد گياه مغربي معمولاً پس از غروب آفتاب شکشکوفا مي‌شود و دليل نام‌گذاري آن نيز همين است. گل‌هاي آن داراي عطر مطلوبي است و جذب کنده پرنده‌ها و پروانه‌ها و زنبورها است که معمولاً در طول روز به‌صورت جمع و پژمرده ديده مي‌شود و بعد از غروب آفتاب تا طلوع آن شکوفا مي‌شود. ارتفاع اين گياه حدوداً 40 تا 150 سانتي بوده و برگ‌هاي کشيده و بيضوي دارد و گل‌هاي آن به رنگ زرد و در برخي گونه‌ها به رنگ سفيد يا صورتي بوده که از اواخر بهار تا اواسط يا اواخر تابستان ظاهر مي‌شود. گل‌ها در برخي گونه‌ها درشت‌تر و در برخي گونه‌ها کوچک‌تر ظاهر مي‌شود.


گل مغربي در اصل گياهي دارويي بوده ولي از اين گياه براي کاشت در حاشيه باغ‌ها نيز مورداستفاده قرار مي‌گيرد. کشور چين بزرگ‌ترين توليدکننده گياه مغربي است. از اين گياه در صنايع عطرسازي، داروسازي و لوازم آرايشي استفاده مي‌شود. ساقه گل دهنده گل مغربي که داراي کرک‌هاي ريزي است گاهي در سال دوم کاشت ظاهر مي‌شود. گل‌ها داراي چهار گلبرگ بوده و معمولاً به‌صورت گل آذين خوشه‌اي ظاهر مي‌شود. کپسول‌هاي بذر اين گياه نيز حاوي دانه‌هاي ريز و قهوه‌اي‌رنگ مي‌باشد که به‌سرعت بعد از رسيدن به روي زمين پخش مي‌شود و يکي از مشکل‌هاي برداشت بذر است.


گل مغربي گياهي مقاوم به خشکي و کم‌آبي است و به غرق آبي بودن خاک حساس است همچنين نسبت به سرما نيز مقاوم بوده اگرچه سرما باعث کاهش مواد مؤثر در دانه‌ها و گياه مي‌شود. بخش اصلي و دارويي گل مغربي دانه‌هاي روغني و تلخ مزه آن است که معمولاً ماه مرداد تا مهرماه زمان برداشت مي‌باشد. عملکرد بذر گل مغربي در چين بين 1125 و 1530 کيلوگرم در هکتار است. نام‌هاي ديگر گياه گل مغربي عبارت‌اند از: Narrow leaf evening، primrose، sun drops، Evening primroses، narrow leaved sundrops و حشيشه الحمار.


کاشت


گل مغربي به‌راحتي از طريق بذر تکثير مي‌شود. ولي قلمه‌زني و خوابانيدن نيز روش‌هاي رايج براي ازدياد اين گياه است. کاشت بذر نيز هم به‌صورت مستقيم و هم غيرمستقيم (نشاء کاري) انجام مي‌شود که معمولاً کاشت غيرمستقيم پيشنهاد مي‌شود و رايج‌تر است. بذر معمولاً در فصل بهار يا پاييز کشت مي‌شود. تقسيم بوته در اوايل بهار و قلمه‌زني که از گياه‌هاي چندساله گرفته مي‌شود در اواخر بهار صورت مي‌گيرد. قبل از کاشت بذر گل مغربي را به مدت 6 تا 12 ساعت در آب خيس نماييد. سپس بذر گل مغربي را در عمق 0?5 تا 1?5سانتي‌متري بکاريد. بهترين فصل براي کاشت بذر گل مغربي بهار و تابستان و در مناطق گرمسير پاييز است هنگامي‌که دماي هوا بالاتر از 15 درجه شد و سرماي زمستان به اتمام رسيد مي‌توانيد بذرهاي خود را مستقيم در زمين اصلي يا گلدان موردنظر بکاريد.


براي کاشت در گلدان بايد گلداني با حداقل سايز 10 انتخاب نماييد و به‌طورکلي در هر سايز گلدان، بذرها را به فاصله 5 تا 10سانتي‌متر در گلدان بکاريد بعدازاينکه گياهان رشد کردند مي‌توانيد گياهان اضافي را براي رشد بهتر باقي گياهان حذف نماييد. براي کاشت خانگي در فصل بهار يا تابستان بذر گل مغربي را 6 تا 12 ساعت در آب خيس نماييد سپس در سيني نشاء يا ليوان‌هاي يک‌بار مصرف که با خاک تميز ترجيحاً ترکيب (کوکوپيت + پرليت + پيت ماس) پرشده در عمق 0?5 تا 1?5سانتي‌متري بکاريد. تا قبل از جوانه‌زني بذرها و همچنين در اوايل رشد گياه بستر هميشه مرطوب باشد. همچنين از آبياري زياد بپرهيزيد تنها کافي است اجازه ندهيد خاک خشک شود بعد از رشد کامل گياه آبياري هنگامي انجام شود که خاک کاملاً خشک شده است. بعد از رشد گياهان و رسيدن به ارتفاع 10 تا 15سانتي‌متر آن‌ها را به زمين اصلي يا گلداني با سايز حداقل 10سانتي‌متر منتقل کنيد يا اينکه از همان ابتدا بذرها را به‌صورت مستقيم در محل اصلي بکاريد تا نياز به جابجايي نباشد.


براي کاشت خانگي و به‌صورت محدود در تمامي طول بهار و تابستان مي‌توان اقدام به کاشت در باغ (باغچه) و گلدان نمود يا در کل طول سال با ايجاد شرايط کاشت اقدام به پرورش اين گياه نمود. براي کاشت بذر گل مغربي در باغچه و مزرعه ابتدا خاک (بستر کشت) را به عمق 15 تا 20سانتي‌متر زيرورو کنيد و با کود حيواني پوسيده يا کمپوست مخلوط کنيد. بعد از رشد جوانه‌ها و آماده شدن نشاءها يعني رسيدن گياه به ارتفاع 10 تا 20سانتي‌متر، آن‌ها را به محل اصلي کاشت منتقل کنيد. تا قبل از جوانه‌زني بذر گل مغربي، بستر کشت هميشه بايد مرطوب باشد ولي غرق آبي نه. براي تسريع در جوانه‌زني بذرها مي‌توانيد بر روي بستر کشت يک مشما شفاف بياندازيد. توجه کنيد که با اين کار دما زير مشما بالا مي‌رود و درصورتي‌که هوا خيلي گرم باشد از انجام اين کار پرهيز کنيد و تنها مراقب باشيد که خاک خشک نشود.


علف‌هاي هرز را از همان ابتدا حذف کنيد. وجود علف هرز باعث رقابت در جذب مواد مغذي خاک ميان گياه و علف هرز مي‌شود و باعث کاهش مواد دريافتي موردنياز گياه مي‌شود. گل مغربي را هم به‌صورت کرتي و هم به‌صورت رديفي مي‌توانيد کشت کنيد. براي کاشت رديفي فواصل بين رديف‌ها را 50 تا 70 و فواصل بين گياهان را 20 تا 30سانتي‌متر در نظر بگيريد. گل مغربي گياهي مقاوم بوده و تقريباً دچار آفات خاصي نمي‌شود. بخش اصلي و دارويي گل مغربي دانه‌هاي روغني و تلخ مزه آن است که معمولاً ماه مرداد تا مهرماه زمان برداشت مي‌باشد. عملکرد بذر گل مغربي در چين بين 1125 و 1530 کيلوگرم در هکتار است.


شرايط محيط و نگهداري


خاک


براي کاشت و رشد نياز به خاک نيمه سبک و با زهکشي مناسب دارد که خيلي آب را در خود نگه ندارد. خاک شني ماسه‌اي و لومي مرطوب و داراي زهکشي مناسب با ph حدوداً 6 براي رشد گل مغربي ايده آل است. اين گياه تحمل خاک‌هاي آهکي، شور، صخره‌اي، خشک و کم‌عمق را نيز دارد و به‌طورکلي نسبت به نوع خاک حساس نيست.


آبياري


تحمل خشکي و کم‌آبي گياه گل مغربي نسبتاً خوب است ولي در کل نياز به آبياري آن متوسط است و آبياري منظم باعث افزايش عملکرد آن مي‌شود. تا قبل از جوانه‌زني بذرها و همچنين در اوايل رشد گياه بستر هميشه مرطوب باشد. همچنين از آبياري زياد بپرهيزيد تنها کافي است اجازه ندهيد خاک خشک شود بعد از رشد کامل گياه آبياري هنگامي انجام شود که خاک کاملاً خشک شده است.


نور


نياز به محيطي کاملاً پرنور و روشن و آفتاب کامل و مستقيم دارد. رشد و عملکرد آن در سايه کاهش مي‌يابد.


دما


گل مغربي گاهي تا دماي 5- درجه را نيز تحمل مي‌کند. دماي مناسب براي جوانه‌زني بذر گل مغربي 15 تا 20 درجه بوده و دماي مناسب براي رشد اين گياه حداقل 2- و حداکثر 35 درجه است.


خواص دارويي و نحوه مصرف


همان‌طور که گفته شد در ابتداي کشف گل مغربي اين گياه بيشتر به‌عنوان گياهي زينتي کاشته مي‌شد و صد سال بعد به‌عنوان گياهي دارويي شناخته شد و به فوايد گل مغربي پي بردند. امروزه از اين گياه در قالب کپسول گل مغربي، قرص گل مغربي، پماد گل مغربي ، روغن گل مغربي و لوسيون گل مغربي يافت مي‌شود. دانه‌هاي رسيده اين گياه بخش اصلي دارويي اين گياه را تشکيل مي‌دهد. ذرت‌هاي اين گياه داراي 20 تا 30 درصد روغن هستند که يک منبع تجاري مهم جهت گاما لينولنيک اسيد (GLA) مي‌باشند. برخي از محققين عنوان کرده‌اند که باوجود حضور سطوح بالاي گاما لينولنيک اسيد در بذر گياهاني مانند گل‌گاوزبان به نظر مي‌رسد روغن بذور گل مغربي فعال‌ترين فرم بيولوژيکي گاما لينولنيک اسيد را دارا است.


در ادامه به برخي خواص گل مغربي اشاره مي‌کنيم:


بهبود و التيام دهنده زخم‌ها


خاصيت ضدالتهابي


بهبود درمان بيش فعالي کودکان


آرام‌بخش و ملين


براي درمان بيماري آرتريت روماتوئيد و بيماري اسکلروز مفيد است


درمان بيماري‌هاي پوستي و اگزما


کاهش آسيب عصبي ناشي از ديابت


درمان عفونت‌هاي ويروسي


درمان بيمارهاي ناشي از کم‌کاري سلول‌هاي کبدي


تأمين‌کننده اسيدهاي چرب ضروري بدن


ضد سرطان و کاهش‌دهنده سطح کلسترول


کاهش‌دهنده فشارخونهمچنين از راه‌هاي زير نيز مي‌توانيد محصولات ما را ملاحظه و خريد نماييد:


1- مراجعه به صفحه اينستاگرامي به آدرس:


https://www.instagram.com/zerafat.shop/


2- مراجعه به کانال تلگرامي به آدرس:


https://t.me/zerafat_shop


3- تماس با شماره موبايل: 09135555833


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

David Veryl ارايه ابزارهاي ديجيتال مارکتينگ شرکت ها وبلاگ ندا -مجله سرگرمي و علمي سيگنال کلينيک Tarus Kathleen Sunil Mary